Norwegian Airlines on aloittanut lentoliikenteen Oulusta Helsinkiin. Lentolippu maksaa 60 euroa! Kuusikymmentä! Ja Roomaan pääsee Oulusta 110 eurolla! Esimerkiksi.
Voisinkin lähteä Helsinkiin, tai siis oikeastaan pitäisi. Työn takia. Ja Roomaan lähtemistä vastaan minulla ei ole koskaan mitään. Voisin siis lähteä Roomaankin.
Oletteko koskaan ajatelleet, että Pantheonin katolla on pienet portaat? Yksi opiskelu/työkaverini on kerran kiivennytkin noita portaita (klikkaile kuva isommaksi, niin näet paremmin). Minäkin haluaisin.
Tuli vaan mieleen kun pehtoori on tänään pudotellut lunta katolta. Ei, ei Pantheonin katolta, vaan meidän katolta.
Ehkä tietäisin Roomassa yhden hyvän (ainakin yhden :)) trattorian missä illastaa…
Ja reitin, missä käydä aamulenkillä.
Niin, että joko olen ostanut lentoliput? En ole, en. Enkä kai ihan heti Roomaan ole lähdössäkään, mutta onpahan nyt vaan jotenkin levoton olo, – ja edes haaveilen. Haaveita pitää olla. Ja Helsinkiin on maaliskuussa varmaan mentävä.






Ihanaa talvihaaveilua! Eikä turhaan, onpa halpoja lentoja! Roomaankin kannattaa lentää Oulun kautta!
Ymmärrän miksi et heti lähde, tämän päivän talvikuvat ovat kuin satukirjasta! Kunhan muistaa pässinpökkimät 🙂
Irma, Finskinkin on varmaan ryhdyttävä miettimään hintojaan kun saadaan muitakin yhtiöitä tälle Perämeren pohjukan lentoliikenteeseen.
Roomaan lähdön siirtämiselle on ehkä vähän muitakin syitä kuin kaunis talvi, mutta ehtiipä sinne – ikuiseen kaupunkiin taas myöhemminkin.