Viime viikkoina automatkoilla ja La Promesan ääressä ei ole ollut yhtäkään villapuseroa puikoilla, mutta parit normivillasukat olen tehnyt ja neljät lapaset! Yhdet (Pehtoorin) jäivät mökille, ja tässä kolmet vähän pienemmät.

Nuo keskimmäiset olivat minulla käytössä aika kovallakin pakkasella hiihtäessä ja muutenkin ulkona liikkuessa ja olihan ne lämpimät!! Ja mukavat kädessä. Ne on vähän ”tanakat”, tuntuvat melkein rukkasilta, mutta kyllä me molemmat on tykätty noita käyttää.

Ja ne valmistuvat nopsasti ja helposti. Kutosen puikoilla Alafosslopi-langasta tulee valtavan kokoiset tumput, mutta hienopesulla 40-asteessa kutistuvat reilusti, ja kosteana ne voi sitten venytellä sopivan kokoisiksi.  Ohje näihin on Mirja Heikkilän Kuura-lapaset. Ohjeessa on myös selkeä ja toimiva huovutusohje. Jos tässä vielä talvi saataisiin  … kannattaa kokeilla.

Heikkilän neuleohjesivulla on myös mukavannäköisen pipon ohje: ostin siihenkin jo langat, mutta saattaa mennä syksyn puolelle, että teen. Perheellä taitaa tällä hetkellä olla pipoja tarpeeksi.

Joululahjaneuleista en voinut laittaa kuvia ennen joulua, – en tietenkään. Nyt kun villapaidat ja -takki ovat jo käytössä, laittelen kuvat tähän. Vasemmalla ylhäällä Miniälle ”Tähkä” (Mirja Heikkilän Villaunelmia-kirjasta, keskellä Siiveniskuja systerin miehelle, oikeassa reunassa sekin Heikkilän malli ”Routa”, sen tein plötylopi-langasta kuten Tyär halusikin (Otsikkokuvassa).

Tähkä-neule on ollut kuulemma hyvä ratsastaessa. 🙂  Heppa-hommissa kulkeva Miniä valitsi itse mallin, joten lahja oli oikein mieluisa. Kahdella langalla oli helppo neuloa. Tosin musta Lettlopi-lanka oli ihan mahdottoman karkeaa, minkä vuoksi talvisin muutenkin ´aukeilevat´ käteni välillä hieman kärsivät.

Alhaalla Eepin villatakki. Sen ohje on klassikkokirjasta ”Islantilaisia neuleita” ja sen nimi on Lappi (tai Musti, molempia nimiä näytetään käytettävän). ”Steekkaus” eli pyöröpuikolla sileää neuletta tehdyn puseron leikkaaminen auki ja ”vetoketjuttaminen” ei ole minun juttuja, en todellakaan osaa/uskalla sellaista edes yrittää, joten käytin neuleen ompelijallani. Ja ilokseni Eepi tykkäsikin tästä kovasti. Ja oikealla alhaalla on Emmiliinin kevättalven neule, joka myös on Heikkilän malli, nimeltään Ruska.

6 Comments

  1. Siis niin kauniita käsitöitä, aivan ihania jokainen ❤️ Ihailen niin kovasti teitä käsityötaitureita, oma peukaloni on näissä asioissa keskellä kämmentä.

    1. Kiitos, Katri! Olen ihan varma että tuollaiset lapaset osaat sinäkin tehdä. Ja sitten seuraavaksi jo villapaita. Mutta toisaalta: miksi tarvitsisikaan?
      Kaikki eivät osaa kaikkea, eikä tarvikaan.

  2. Kaunista, ihanaa kädenjälkeä virkeän neulojan puikolta joulupakettiin paketoitu. Kumpainenkin neule miniälle ja tyttärelle sai ihastuksesta vetämään henkeä.

    1. Heini-susanna, kiitokset. Itsekin tykkään tuosta mustasta Tähkä-neuleesta paljon. Ja villatakista: kuusvuotiaan päällä se on oikein mukavan näköinen. Neulomisaddiktio tuottaa välillä jotain hyvää.

  3. Kudoin tälle joululle 2 Biblioteca puseroa. Ohje löytyy netistä, ajattelin että sinuakin voisi kiinnostaa.

    1. Nuopa onkin kauniita. Ja sopisivat sikälikin minulle, että suoritin Suomen historian laudatur-opinnot Turun yliopistossa.

Jokainen kommentti on ilo!